Calendar & Webshop

Streichquartettfest | Opening Concert
Alte Aula of Heidelberg University | 7:30PM

Streichquartettfest | Opening Concert

Artists

Doric String Quartet
Kuss Quartet
Quatuor Arod

Program

Joseph Haydn:
String Quartet No. 75 in G major op. 76,1

Felix Mendelssohn Bartholdy:
String Quartet No. 5 in E flat major op. 44,3

Ludwig van Beethoven:
String Quartet No. 15 in A minor op. 132

String Quartet Festival | Lecture/Performance »Bohemian biographies«
Alte Aula of Heidelberg University | 10:00AM

String Quartet Festival | Lecture/Performance »Bohemian biographies«

Program

Leoš Janácek:
String Quartet No. 1 »Kreutzer Sonata«

Bedrich Smetana:
String Quartet No. 1 in E minor »From my life«

String Quartet Festival | Lunch concert
Alte Aula of Heidelberg University | 12:00PM

String Quartet Festival | Lunch concert

Program

Ludwig van Beethoven:
String Quartet No. 4 in C minor op. 18,4

Béla Bartók:
String Quartet No. 4 Sz 91

String Quartet Festival | Workshop
Heidelberg University for Education | 2:30PM

String Quartet Festival | Workshop

Program

Ludwig van Beethoven:
String Quartet No. 8 in E minor op. 59,2

String Quartet Festival | Afternoon concert
Heidelberg University for Education | 4:30PM

String Quartet Festival | Afternoon concert

Program

Helmut Lachenmann:
String Quartet No. 3 »Grido«

Joseph Haydn:
String Quartet in B flat major op. 64,3

String Quartet Festival | Evening concert
Heidelberg University for Education | 7:30PM

String Quartet Festival | Evening concert

Artists

Doric String Quartet
Pavel Haas Quartet
Quatuor Arod

Program

Wolfgang Amadeus Mozart:
String Quartet No. 14 in G major KV 387

Thomas Adès:
»The Four Quarters« op. 28

Franz Schubert:
String Quartet No. 15 in G major D 887

Streichquartettfest | Lecture/performance
Heidelberg University for Education | 10:00AM

Streichquartettfest | Lecture/performance

Artists

Doric String Quartet
Quatuor Arod

Program

Felix Mendelssohn Bartholdy:
String Quartet No. 4 in E minor op. 44,2
String Quartet in F minor op. 80

String Quartet Festival: Lunch concert
Heidelberg University for Education | 12:30PM

String Quartet Festival: Lunch concert

Program

Joseph Haydn:
»The Seven Last Words of Our Saviour On the Cross« op. 51 (selection)

Harrison Birtwistle:
»Pulse Shadows« (selection)

Thomas Adès:
String Quartet »Arcadiana« (selection)

String Quartet Festival | Afternoon Concert
Heidelberg University for Education | 4:30PM

String Quartet Festival | Afternoon Concert

Program

Bohuslav Martinu:
String Quartet No. 3 H 183

Robert Schumann:
String Quartet No. 2 in F major op. 41,2

String Quartet Festival | Long Night of String Quartet
Heidelberg University for Education | 8:00PM

String Quartet Festival | Long Night of String Quartet

Artists

Abel Quartet
Doric String Quartet
Kuss Quartet
Pavel Haas Quartet
Quatuor Arod
Ebonit Saxophone Quartet

Program

Franz Schubert:
Quartet movement in C minor D 703

John Adams:
»John’s Book of Alleged Dances« (selection)

Johannes Brahms:
String sextet in G major op. 36

Arvo Pärt:
Fratres

some musical surprises

String Quartet Festival | Finale
Heidelberg University for Education | 11:00AM

String Quartet Festival | Finale

Program

Wolfgang Amadeus Mozart:
String Quartet No. 1 in G major KV 80 (73f) »Lodi-Quartet«

Béla Bartók:
String Quartet No. 2 op. 17 Sz 67

Antonín Dvorák:
String Quartet No. 12 F-Dur op. 96 »American«

Opening concert: Julia Fischer & BBC Philharmonic
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Opening concert: Julia Fischer & BBC Philharmonic

Program

Carl Maria von Weber
Ouverture to »Euryanthe« op. 81 JV 291

Benjamin Britten
Concerto for violin and orchestra in D minor op. 15

Peter Iljitsch Tschaikowsky
Symphony No. 4 in F minor op. 36

Frühling for Families: »Into the future – and back«
Bürgerhaus HeidelBERG | 11:00AM

Frühling for Families: »Into the future – and back«

Artists

Wiebke Rademacher, idea
Monika Sigl-Radauer, performance
Duo Enßle-Lamprecht, recorder & percussion

Isang Enders & Frank Dupree
Alte Aula of Heidelberg University | 4:00PM

Isang Enders & Frank Dupree

Artists

Isang Enders, cello
Frank Dupree*, piano

*Festival Academy Alumnus

Program

Robert Schumann:
Sonata for violin and piano No. 2 in D minor op. 121

Clara Schumann:
Thre romances for violin and piano op. 22

Johannes Brahms:
Scherzo from Sonata for violin and piano »FAE«
Sonata for violin and piano No. 3 in D minor op. 108

(all works arranged for violoncello by Isang Enders)

Martin Grubinger & BBC Philharmonic
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Martin Grubinger & BBC Philharmonic

Artists

Martin Grubinger, percussion
BBC Philharmonic
Juanjo Mena, conductor

Program

Tan Dun:
»The Tears of Nature« Concerto for percussion and orchestra

Péter Eötvös:
»Speaking Drums« Four poems for percussion and orchestra

Edward Elgar:
Symphony No. 2 in E flat major op. 63

Marc Copland – solo
Kulturhaus Karlstorbahnhof | 7:30PM

Marc Copland – solo

Artists

Marc Copland, piano

Grandbrothers
halle02 Heidelberg | 7:30PM

Grandbrothers

Igor Levit & Irish Chamber Orchestra
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Igor Levit & Irish Chamber Orchestra

Program

Wolfgang Amadeus Mozart:
Ouverture to »Don Giovanni« KV 527
Adagio and Fugue in C minor KV 546
Piano concerto No. 21 in C major KV 467

Felix Mendelssohn Bartholdy/Jörg Widmann:
Andante from Clarinet sonata in  E flat major (arr. for clarinet, harp, celesta and strings by Jörg Widmann)

Felix Mendelssohn Bartholdy:
Symphony No. 5 in D minor op. 107 »Reformation«

After Work Concert: Amatis Trio
Frauenbad Heidelberg | 7:00PM

After Work Concert: Amatis Trio

Program

Dmitri Schostakowitsch:
Piano Trio No. 1 in C minor op. 8

Josef Suk: Elegie in D flat major op. 23

a work the audience may choose

Ana Moura
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Ana Moura

Artists

Ana Moura, voice
Ângelo Freire, Portuguese guitar
Pedro Soares, guitar
André Moreira, bass
João Gomes, keyboard
Mário Costa, drums and percussion

Late Night Lounge presented by MLP: Hiyoli Togawa & Alexej Gerassimez
Frauenbad Heidelberg | 10:00PM

Late Night Lounge presented by MLP: Hiyoli Togawa & Alexej Gerassimez

Artists

Hiyoli Togawa*, viola
Alexej Gerassimez, percussion

*Festival Academy Alumna

Program

Manuel de Falla
»Siete canciones populares españolas« (excerpts)

Ferran Cruixent
Duo Viola-Percussion

Claude Debussy
»Beau Soir«

György Ligeti
»Loop. Molto vivace, ritmico – with swing« from Sonata for Viola solo

Alexej Gerassimez
Asventuras

Heitor Villa-Lobos
Aria: Bachianas Brasileiras No.5

Astor Piazzolla
Libertango

Lied Academy Season Ticket
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 9:30AM

Lied Academy Season Ticket

March 30 to April 7, 2017
Festival Academy: Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Festival Academy: Lied

Day 1

Program

9.30 am Coffee at Festivalzentrum

10.00 am Opening
Thomas Hampson, artistical director of our Lied Academy, introduces you to this year’s program.

10.30 am Open Class Thomas Hampson
Get to know our vocalists and pianists!

12.30 am Lunch concert
Listen to the young singers in our first lunch concert!

2.30 pm Open Class Thomas Hampson
There are only few singers who are as experienced as Thomas Hampson. In his master classes he passes on his knowledge – to the participants and the audience as well!

Golda Schultz & Jonathan Ware
Alte Aula of Heidelberg University | 7:30PM

Golda Schultz & Jonathan Ware

»Songs of love, loss, and new beginnings«

Program

Franz Schubert:
»Heimliches Lieben« op. 106,1 D 922

George Crumb:
Apparition – Elegiac Songs and Vocalises

Richard Strauss:
Six Lieder op. 68

Festival Academy: Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 9:30AM

Festival Academy: Lied

Day 2: »Seeing songs and listening to pictures«

Program

9.30 am Coffee at Festivalzentrum

10.00 am Opening talk
Thomas Hampson and former head of Rijksmuseum Amsterdam, Ronald de Leeuw, talk about songs and visualizations.

10.30 am Workshop Ronald de Leeuw & Thomas Hampson
Both Ronald de Leeuw and Thomas Hampson teach the young singers how to “paint” and “sketch” while singing.

12.30 am Lunch concert
Listen to the results from the workshop!

2.30 pm Workshop Thomas Hampson & Ronald de Leeuw
(see above)

Pera Ensemble: »Jerusalem«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Pera Ensemble: »Jerusalem«

Artists

Francesca Lombardi Mazzulli, soprano
Philippo Mineccia, countertenor
Michal Elia Kamal, Hebrew vocals
Ibrahim Suat Erbay, Turkish vocals
Pera Ensemble
Mehmet C. Yesilcay, Oud, Colascione and musical direction

Program

Music by Alphonso el Sabio, Georg Friedrich Handel, Antonio Vivaldi, Nicola Matteis, Antonio Cesti, Alessandro Scarlatti, Jewish and oriental music

Festival Academy: Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 9:30AM

Festival Academy: Lied

Day 3: How do Lied and direction interact?

Program

9.30 am Coffee at Festivalzentrum

10.00 am Director’s talk
No opera without a director – but what about Lied performances? Director Michael Hampe and Thomas Hampson will be discussing this point.

10.30 am Open Class Michael Hampe & Thomas Hampson
Both Michael Hampe and Thomas Hampson teach the young singers a “directional” approach to performing Lieder.

12.30 am Lunch concert
Listen how the past days workshops have influenced the academists’ performances!

2.30 pm Open Class Michael Hampe & Thomas Hampson
(see above)

Nikolaj Znaider & Piotr Anderszewski
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Nikolaj Znaider & Piotr Anderszewski

Artists

Nikolaj Znaider, violin
Piotr Anderszewski, piano

Program

Leoš Janáček:
Sonata for violin and piano

Robert Schumann:
Sonata No. 2 for violin and piano in D minor op. 121

Ludwig van Beethoven:
Sonata for violin and piano in G major op. 96

Festival Academy: Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 9:30AM

Festival Academy: Lied

Day 4

Program

9.30 am Coffee at Festivalzentrum

10.00 am Introduction
The Palazzetto Bru Zane Foundation is dedicated to French repertoire from 1780 to 1920. Let’s start the day with an overview of the foundation’s activities.

10.30 am Open Class
Benoît Dratwicki is an artistical advisor to Palazzetto Bru Zane foundation – and an expert when it comes to French art song.

12.30 am Lunch Concert
Camille Saint-Saëns and Hector Berlioz are among the composers who the work of Palazzetto Bru Zane foundation focusses on in 2017.

2.00 pm Open Class
(see above)

4.00 pm Pointer
If you like to continue after this fourth day at Lied Academy you may like to listen to Andrè Schuen and Daniel Heide, who will perform at the Alte Aula.
(ticket not included)

»Frühling« for Families: »Coffee for the King«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 11:00AM

»Frühling« for Families: »Coffee for the King«

Program

Music by Jean-Baptiste Lully, François Couperin, Antonio Vivaldi, Tanburi Mustafa Çavus, Dede Efendi, Sultan Selim III.

Andrè Schuen & Daniel Heide
Alte Aula of Heidelberg University | 4:00PM

Andrè Schuen & Daniel Heide

Program

Robert Schumann:
Liederkreis op. 24 among other

Hugo Wolf:
Goethe-Lieder (selection)

Frank Martin:
Six monologues »Jedermann«

Tea Time at Europäischer Hof: Doesjka van der Linden
Hotel Europäischer Hof | 5:00PM

Tea Time at Europäischer Hof: Doesjka van der Linden

Program

Johann Sebastian Bach:
Allemande from Partita No. 1 in B flat major BWV 825

Carl Philipp Emanuel Bach:
Adagio un poco from Sonata for harp in G major Wq. 139

Antoine Francisque:
Pavane et Bransles

Claude Debussy:
Rêverie L 68

Enrique Granados Campiña:
Valses Poeticos

Alphonse Hasselmans:
Nocturne op. 43

Gabriel Fauré:
Improvisation C sharp minor from 8 Pièces Brèves op. 84
Impromptu op. 86

Albrecht Mayer & Friends
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Albrecht Mayer & Friends

Artists

Albrecht Mayer, oboe
Tianwa Yang, violin
Liisa Randalu, viola
Gabriel Schwabe, violoncello

Program

Benjamin Britten:
Fantasy for oboe & string trio op. 2

Wolfgang Amadeus Mozart:
Quartet for oboe, violin, viola and cello in F major KV 370

Maurice Ravel:
Sonata for violin and cello

Ernest John Moeran:
Fantasy Quartet for oboe and strings R 90

Festival Academy: Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 9:30AM

Festival Academy: Lied

Day 5: Focussing Franz Schubert

Program

9.30 am Coffee at Festivalzentrum

10.00 am Introduction: Schubert and his Lieder
Franz Schubert may be the man when it comes to Lied. And Graham Johnson may be the one, when it comes to Schubert’s Lieder.

10.30 am Open Class Graham Johnson
Franz Schubert composed more than 600 Lieder. Listen to some of them when Graham Johnson teaches the young singers in how to bring them to life.

12.30 am Lunch concert
Dwarves, goblins, nymphs and wanderers – meet these phantastic creatures in Schubert’s songs performed in this lunch concert.

2.30 pm Open Class Graham Johnson
(see above)

Festival Academy: Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Festival Academy: Lied

Day 6: Vive la France!

Artists

Thomas Hampson, Graham Johnson & Lied Academy artists

Program

9.30 am Coffee at Festivalzentrum

10.00 am Introduction: French song
Graham Johnson is not only an expert when it comes to Franz Schubert but also knows the French art of song like nobody else. His introduction will help us to tune into this fifth day of Lied Academy 2017!

10.30 am Open Class Graham Johnson
The accompanist’s part has become more and more important. Graham Johnson therefore concentrates on the pianists while working on French songs.

12.30 am Lunch concert
Fauré, Ravel, Chausson, Debussy: There are many important Lieder composers in French music history. Listen to some of their works in today’s lunch concert.

2.30 pm Open Class Thomas Hampson
The French song repertoire is sometimes tricky to sing. Thomas Hampson helps the young singers to meet these challenges.

Isabelle Faust
Jesuit Church Heidelberg | 7:30PM

Isabelle Faust

»Bach-Marathon«

Program

Johann Sebastian Bach:
Sonata for violin solo No. 1 in G minor BWV 1001
Partita for Violin solo No. 1 in B minor BWV 1002
Sonata for Violin solo No. 2 in A minor BWV 1003
Partita for Violin solo No. 3 in E major BWV 1006
Sonata for Violin solo No. 3 in C major BWV 1005
Partita for Violin solo No. 2 in D minor BWV 1004

Composer Slam
halle02 Heidelberg | 7:30PM

Composer Slam

Off-Spring

Artists

Simon Kluth*, idea & presentation

*Festival Academy Alumnus

Festival Academy: Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Festival Academy: Lied

Day 7

Artists

Thomas Hampson & Lied Academy artists

Program

9.30 am Coffee at Festivalzentrum

10.00 am Open Class Thomas Hampson
What is the most important when it comes to singing? Thomas Hampson and the young singers will therefore concentrate fully on – the voice!

12.30 am Lunch concert
Ein letztes Mal haben Sie Gelegenheit, die Stipendiaten der diesjährigen Akademie im Mittagskonzert zu hören.

2.30 pm Open Class Thomas Hampson
(see above)

After Work Concert: Milena Wilke & Shih-Yu Tang
Frauenbad Heidelberg | 7:00PM

After Work Concert: Milena Wilke & Shih-Yu Tang

Program

Ludwig van Beethoven:
Sonata No. 5 for violin and piano in F major op. 24
»Spring Sonata«

Sergei Prokofjew:
Sonata No. 2 for violin and piano in D major op. 94b

William Youn & Heidelberg Philharmonic Orchestra
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 8:00PM

William Youn & Heidelberg Philharmonic Orchestra

Program

Sven Daigger*:
»Meeresbrandung«

Johannes Brahms:
Symphony No. 3 in F major op. 90

Robert Schumann:
Piano Concerto in A minor op. 54

Jean Sibelius:
»Finlandia« op. 26, tone poem for orchestra

*Festival Academy Alumnus

Late Night Lounge presented by MLP: Tamar Halperin
Frauenbad Heidelberg | 10:30PM

Late Night Lounge presented by MLP: Tamar Halperin

Program

Erik Satie:
Gymnopédies No. 1 and 3
Pièces froides No. 1
Gnossiennes No. 3, 5 and 6
Fâcheux Exemple
Choral No. 1
»Son Binocle« from »Les trois valses distinguées du précieux dégoûté«

John Cage:
In a landscape

Maurice Ravel:
»Pavane pour une infante défunte«
Mouvement de menuet aus Sonatine pour piano

Jean Sibelius:
Allegro moderato from Sonatine No. 1 in F sharp minor op. 67

Claude Debussy:
La plus que lente
»La fille aux cheveux de lin« from Préludes I
»The Snow Is Dancing« from Children’s Corner
»Mouvement« from Images I

Youth concert with Malte Arkona
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 11:00AM

Youth concert with Malte Arkona

Artists

Heidelberg Philharmonic Orchestra
Mario Venzago, conductor
Malte Arkona, presentation

Program

Johannes Brahms:
Symphony No. 3 in F major op. 90

Opening Concert »Neuland.Lied«: »Das Lied von der Erde«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Opening Concert »Neuland.Lied«: »Das Lied von der Erde«

»Neuland.Lied«

Artists

Michelle DeYoung, mezzo soprano
Toby Spence, tenor
German State Philharmonic Orchestra of Rhineland-Palatinate
Christian Reif, conductor

Program

Wolfgang Amadeus Mozart:
Symphony in C major KV 551 »Jupiter«

Gustav Mahler:
»Das Lied von der Erde« (»The Song of the Earth«) for tenor, alto and orchestra

Finale Festival Academy Lied
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:30AM

Finale Festival Academy Lied

»Neuland.Lied«

Program

Listen to the results of the Festival Academy Lied!

The Erlkings
Kulturbrauerei Heidelberg | 1:00PM

The Erlkings

»Neuland.Lied«

Artists

The Erlkings
Bryan Benner, vocals and guitar
Ivan Turkalj, cello
Gabriel Hopfmüller, tuba
Thomas Toppler, percussion

Program

Lieder by Franz Schubert

Isabelle Druet & Quatuor Giardini: »Au pays où se fait la guerre«
Alte Aula of Heidelberg University | 4:00PM

Isabelle Druet & Quatuor Giardini: »Au pays où se fait la guerre«

»Neuland.Lied«

Artists

Isabelle Druet, mezzo soprano
Quatuor Giardini

Program

Music by Max d’Ollone, Jacques Offenbach, Gabriel Fauré, Cécile Chaminade, Henri Duparc, Benjamin Louis, Paul Godard, Gaetano Donizetti, Claude Debussy and Théodore Dubois

Piotr Beczała & Helmut Deutsch: »Dichterliebe«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Piotr Beczała & Helmut Deutsch: »Dichterliebe«

»Neuland.Lied«

Program

Robert Schumann:
»Dichterliebe« op. 48

Miecysław Karłowicz:
Selected Lieder

Antonín Dvorák:
»Gypsy Songs« op. 55

Sergei Rachmaninow:
Selected Lieder

s t i l l – a Lied play
HebelHalle | 7:30PM

s t i l l – a Lied play

»Neuland.Lied«

Artists

Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola, conception
Isabelle Kranabetter, conception
Mirella Hagen, soprano
Magnus Andersson, lute
Roberto Di Camillo, dance
Joel Gómez Suárez, dance

Program

Lute songs by John Dowland and contemporary

Lied.Lab: »Dance, Lied, Jazz«
Kulturhaus Karlstorbahnhof | 10:00PM

Lied.Lab: »Dance, Lied, Jazz«

»Neuland.Lied«

Program

ERRATUM
Please note that the following order of the Lied.Labs 2017 is different from the one in the program booklet:
April 7, 2017: »Dance, Lied, Jazz«
April 8, 2017: »Chants of Existence«

The presentation in our webshop is correct.

Divan of Song: »Stages«
Jesuit Church Heidelberg | 9:00AM

Divan of Song: »Stages«

»Neuland.Lied«

Artists

Burkhard Kehring, conception and piano

Program

Schedule

9.00 am WAKAYAMA
Keiko Enomoto, soprano
Lieder von Egon Wellesz (German),
Yuji Takahashi (German),
Hikaru Hayashi (Japanese),
Julian Yu (Japanese),
Makoto Moroi (Japanese)

11.00 am ZHUZHOU
Lini Gong, soprano
Lieder von Gustav Mahler (German),
Viktor Ullmann (German),
Rolf Liebermann (German),
Yijie Wang (German),
Xiao Liu Qiu (Chinese),
Ye Shen (Chinese/premiere)

1.00 pm TONGYEONG
Narea Son, soprano
Lieder von Franz Schubert (German),
Isang Yun (Korean),
Kyu-young Chin (Korean),
Young-jo Lee (Korean)

3.00 pm SHIRAZ
Sheida Damghani, soprano
Lieder von Karol Szymanowski (German),
Johanna Doderer (German),
Franz Schubert (German),
Roodabe Shamloo (Farsi)**,
Mahdis Golzar Kashani (Farsi)**

5.00 pm TEL AVIV-YAFO
Hagar Sharvit*, mezzosoprano
Lieder von Yezekiel Braun (Ladino),
Marc Lavry (Hebrew),
Max Brod (German),
Verdina Shlonsky (Hebrew),
Nizar Elkhater (Arabian/premiere)

7.00 pm BOULAK
Sarah Aristidou, soprano
Lieder von Sherif Mohie El Din (Arabian),
Gamal Abdel Rehim (Arabian),
Maurice Ravel (French),
Felix Mendelssohn (German),
Franz Schubert (German)

9.00 pm NEWCASTLE UPON TYNE
Katharina Konradi, soprano
Lieder von Felix Mendelssohn (German),
Alexander Zemlinsky (German),
Param Vir (Englisch),
Karol Szymanowski (German),
Samuel Milea (Pali/premiere)**

*Festival Academy Alumna
**Composer’s Academy Scholar

 

»Love, Exile. A cultural dialogue«
Friedenskirche Handschuhsheim | 11:00AM

»Love, Exile. A cultural dialogue«

»Neuland.Lied«

Artists

Bernard Foccroulle, organ
Alice Foccroulle, soprano
Moneim Adwan, oud

Program

Works by Francisco Correa de Arauxo, Alessando Grandi, François Couperin, Dietrich Buxtehude, Bernard Foccroulle, Abou Khalil El-Kabani, Rahbani and Moneim Adwan.

Thomas Quasthoff & Justus Zeyen: »Melodramas«
Heidelberg theatre | 4:00PM

Thomas Quasthoff & Justus Zeyen: »Melodramas«

»Neuland.Lied«

Artists

Thomas Quasthoff, recitation
Justus Zeyen, piano

Program

Robert Schumann
Novellette in F major, op. 21.1
Ballade vom Heideknaben op. 122/No. 1 (Friedrich Hebbel)
Schön Hedwig op. 106 (Friedrich Hebbel)

Franz Liszt
Der blinde Sänger S.346 (Alexis Tolstoi)
Leonore S.346 (Gottfried August Bürger)

Friedrich Nietzsche
Das zerbrochene Ringlein (Joseph von Eichendorff)

Viktor Ullmann
Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke (Rainer Maria Rilke)

s t i l l – a Lied play
HebelHalle | 7:30PM

s t i l l – a Lied play

»Neuland.Lied«

Artists

Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola, conception
Isabelle Kranabetter, conception
Mirella Hagen, soprano
Magnus Andersson, lute
Roberto Di Camillo, dance
Joel Gómez Suárez, dance

Program

Lute songs by John Dowland and contemporary

Annette Dasch & Fauré Quartett
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Annette Dasch & Fauré Quartett

»Neuland.Lied«

Artists

Annette Dasch, soprano
Fauré Quartet, Piano quartet

Program

Johannes Brahms:
Piano quartet No. 3 in C minor op. 60

Gustav Mahler:
Selected Lieder

Richard Wagner:
Five Lieder after poetry by Mathilde von Wesendonck WWV 91

Lied.Lab: »Chants of existence«
Kulturhaus Karlstorbahnhof | 10:00PM

Lied.Lab: »Chants of existence«

»Neuland.Lied«

Artists

Christoph W. Bauer
poetry students from Mannheim University for Music and Performing Arts
Sidney Corbett & Philipp Ludwig Stangl, artistical direction

Program

ERRATUM
Please note that the following order of the Lied.Labs 2017 is different from the one in the program booklet:
April 7, 2017: »Dance, Lied, Jazz«
April 8, 2017: »Chants of Existence«

The presentation in our webshop is correct.

Singing Heidelberg
| 10:00AM

Singing Heidelberg

»Neuland.Lied«

Program

In the first edition of “Singing Heidelberg” more than 500 singers invited the audience at nearly 40 venues to relax, listen and sing along. Heidelberg, the Lied city, was alive. Since then our city has grown a lot. Approximately 540 people live in the lodging of the city – new residents with new songs. Defining a new community is therefore also the central theme of the second edition of “Singing Heidelberg”. We want to invite musicians with local and foreign roots to exchange their musical herurafe. All information about contributors and concert venues can be found here.

We thank
Epple

»Frühling« for Families: »The prettiest nursery rhymes«
Heidelberg University for Education | 11:00AM

»Frühling« for Families: »The prettiest nursery rhymes«

»Neuland.Lied«
Prize Winners »Das Lied«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 11:00AM

Prize Winners »Das Lied«

»Neuland.Lied«

Artists

Prize winners and programme will be announced by February 2017 on www.das-lied.com.

Finale »Neuland.Lied«: SWR Vokalensemble & Marcus Creed
Alte Aula of Heidelberg University | 4:00PM

Finale »Neuland.Lied«: SWR Vokalensemble & Marcus Creed

»Neuland.Lied«

Artists

SWR Vokalensemble Stuttgart
Marcus Creed, conductor

Program

Heinz Holliger:
»Four seasons« Lieder after poetry by Scardanelli (Hölderlin) for mixed choir a cappella

Johannes Brahms:
Five songs for mixed choir op. 104
Three songs for mixed choir op. 42

György Ligeti:
Three fantasies after Friedrich Hölderlin for choir à 16 a cappella

Friedrich Cerha:
Four madrigals after Friedrich Hölderlin

Valer Sabadus, Christophe Dumaux & Cappella Gabetta: »Stabat Mater«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Valer Sabadus, Christophe Dumaux & Cappella Gabetta: »Stabat Mater«

Artists

Valer Sabadus, countertenor
Christophe Dumaux, countertenor
Cappella Gabetta
Andrés Gabetta, violin and musical direction

Program

Giovanni Benedetto Platti:
Concerto grosso after Arcangelo Corelli
Sonata for violin No. 10 in F major

Gennaro Manna:
»Litanie per la Beata vergine« for two voices

Angelo Ragazzi:
Sonate a quattro in G major op. 1 No. 8

Nicola Antonio Porpora:
»Salve Regina« in F major

Antonio Vivaldi:
»Salve Regina« RV 616 in C minor

Giovanni Battista Pergolesi:
»Stabat Mater« for soprano, alto, strings and Basso Continuo

Sir András Schiff & Chamber Orchestra of Europe
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Sir András Schiff & Chamber Orchestra of Europe

Program

Johann Sebastian Bach:
Ricercar à 6 from Musikalisches Opfer BWV 1079

Béla Bartók:
Music for Strings, percussion and celesta Sz 106

Johannes Brahms:
Piano concerto No. 2 in B flat major op. 83

After Work Concert: Pierre Xhonneux & Jakob Stepp
Frauenbad Heidelberg | 7:00PM

After Work Concert: Pierre Xhonneux & Jakob Stepp

Program

Jukka Tiensuu:
Plus II

Ludwig van Beethoven:
Duo in C major WoO 27,1

Guillaume Connesson:
Disco Toccata

Magnus Lindberg:
Steamboat
Bill Junior

Svante Henryson:
Off Pist

Trio Zimmermann
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Trio Zimmermann

Program

Johann Sebastian Bach:
Goldberg Variations BWV 988 for string trio
(arr. Dmitri Sitkovetsky)

Late Night Lounge presented by MLP: Strings & Bass
Frauenbad Heidelberg | 10:30PM

Late Night Lounge presented by MLP: Strings & Bass

Artists

Strings & Bass
Florian Willeitner, violin
Johannes Dickbauer, violin
Matthias Bartolomey, cello
Georg Breinschmid, double bass

Christina Pluhar & l’Arpeggiata: »Via crucis«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Christina Pluhar & l’Arpeggiata: »Via crucis«

Program

works by Heinrich Ignaz Franz von Biber, Tarquinio Merula, Benedetto Ferrari, Biaggio Marini und Claudio Monteverdi a. o. and traditionals

Chamber Music Academy
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Chamber Music Academy

Day 1

Program

9.30 am coffee at Festivalzentrum

10.00 am master class cello

12.30 am lunch concert I

2.30 pm master class chamber music

Chamber Music Academy: lunch concert I
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:30PM

Chamber Music Academy: lunch concert I

Artists

Igor Levit, Klavier
Festival Academy artists

Program

Ludwig van Beethoven:
Piano trio op.1 No. 3 in C minor a . o.

Voces8 »In East and West«
Heiliggeistkirche Heidelberg | 7:30PM

Voces8 »In East and West«

Artists

Voces8
Hiyoli Togawa*, viola
Alexej Gerassimez, percussion
Thierry Tidrow*, composition

*Festival Academy Alumni

Chamber Music Academy
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Chamber Music Academy

Day 2

Program

9.30 am coffee at Festivalzentrum

10.00 am master class piano

12.30 am lunch concert II

2.30 pm master class chamber music

Chamver Music Academy: lunch concert II
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:30PM

Chamver Music Academy: lunch concert II

Program

Robert Schumann:
Piano trio No. 1 in D minor a. o.

After Work Concert: Till Hoffmann
Frauenbad Heidelberg | 7:00PM

After Work Concert: Till Hoffmann

Program

Johann Sebastian Bach:
French Suite No. 6 in E major BWV 817

Robert Schumann:
»Kinderszenen« op. 15

Johannes Brahms:
Piano pieces op. 119

Pierre-Laurent Aimard
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Pierre-Laurent Aimard

Artists

Pierre-Laurent Aimard, piano

Program

Franz Schubert:
Piano sonata No. 18 in G major op. 78 D 894

Ludwig van Beethoven:
Piano sonata No. 29 op. 106 »Hammerklavier«

Chamber Music Academy
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Chamber Music Academy

Day 3

Program

9.30 am coffee at Festivalzentrum

10.00 am master class chamber music

12.30 am lunch concert III

2.30 pm master class chamber music

Chamber Music Academy: lunch concert III
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:30PM

Chamber Music Academy: lunch concert III

Program

Johannes Brahms:
Piano quintet in F minor op. 34 a. o.

Opening »Standpunkte«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Opening »Standpunkte«

»Fremd bin ich eingezogen«

Program

Franz Schubert:
»Die Winterreise« op. 89 D 911, 1. Abtheilung

Claude Debussy:
»En blanc et noir« for two pianos L 134

Geon-Yong Lee:
»Song in the Dusk I« for clarinet solo

Benjamin Britten:
»Winter Words« op. 52

Narrations I: Mahan Esfahani
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Narrations I: Mahan Esfahani

»Standpunkte«

Program

Henry Cowell:
»Set of Four« for cembalo

Johann Sebastian Bach:
Italian concerto in F major BWV 971

Kaija Saariaho:
»Jardin Secret II« for cembalo and electronics

Jean-Philippe Rameau:
Nouvelles Suites de Pièces de Clavecin a-Moll (excerpts)

Encounters I: Europe and the Slavonic
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:00PM

Encounters I: Europe and the Slavonic

»Standpunkte«

Program

Sergei Rachmaninow:
Suite No. 1 »Fantaisie-Tableaux« for two pianos op. 5

Antonín Dvorák:
Piano Trio No. 3 für piano, violin and cello in F minor op. 65

Explorations I: Uri Caine
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 2:30PM

Explorations I: Uri Caine

»Standpunkte«

Program

Carte blanche for Uri Caine

Encounters II: Köthen and Seoul
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 4:00PM

Encounters II: Köthen and Seoul

»Standpunkte«

Program

Johann Sebastian Bach:
Partita for violin solo No. 1 B minor BWV 1002

Jeajoon Ryu:
Sonata per clarinetto e pianoforte

Johann Sebastian Bach:
Chaconne from Partita for violin solo No. 2in D minor BWV 1004

Encounters III: Germany and Korea
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Encounters III: Germany and Korea

»Standpunkte«

Program

Robert Schumann:
Four pieces for viola and piano op. 113 »Märchenbilder«

Isang Yun:
»Rencontre« for clarinet, piano and cello

Franz Schubert:
Piano quintet in A major op. 114 D 667 »Trout«

Explorations II: Cairo Jazz Station
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00PM

Explorations II: Cairo Jazz Station

»Standpunkte«
Narrations II: Isang Enders
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 10:00AM

Narrations II: Isang Enders

»Standpunkte«

Artists

Isang Enders, cello
Nathalia Milstein, piano

Program

Johann Sebastian Bach:
Suite No. 3 for cello solo in C major BWV 1009 (excerpts)

Isang Yun:
»Espace I« for cello and piano

Max Reger:
Suite No. 2 for cello solo op. 131c Nr. 2 (excerpts)

Isang Yun:
»None« for cello and piano

Claude Debussy:
Sonata for cello and piano in D minor L 135

Encounters IV: Peasant’s chants and art music
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:00PM

Encounters IV: Peasant’s chants and art music

»Standpunkte«

Program

Zoltán Kodály:
Duo for violin and cello op. 7

Antonín Dvorák:
Trio No. 4 for violin, cello and piano in E-minor op. 90 »Dumky-Trio«

Explorations III: Festival Academy for composers
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 2:30PM

Explorations III: Festival Academy for composers

Program

works by Roodabe Shamloo, Samuel Milea, Mahdis Golzar Kashani

Encounters V: old and new
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 4:30PM

Encounters V: old and new

»Standpunkte«

Program

Georg Philipp Telemann:
Sonata for cello and Basso Continuo in D major TWV 41:D6 from »Der getreue Musikmeister«

Viktor Kalabis:
»Dialogues« for cello and harpsichord

Johann Sebastian Bach:
Suite No. 4 for cello solo in E flat major BWV 1010
(transcribed for cello and harpsichord, excerpts)

Luciano Berio:
»Rounds« for harpsichord solo

Johann Sebastian Bach:
Allemande from Suite No. 6 for cello solo in D major BWV 1012
(transcribed for cello and harpsichord)

Isang Yun:
Etude for cello solo

Johann Sebastian Bach:
Sonata No. 3 for viola da gamba and harpsichord in G minor BWV 1029

Kristjan Järvi & SWR Symphony Orchestra
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Kristjan Järvi & SWR Symphony Orchestra

Program

Ludwig van Beethoven:
String quartet in F minor op. 95 »Quartetto serioso«
(arr. for symphony orchestra by Gustav Mahler)

Uri Caine:
Cycle on texts from »Des Knaben Wunderhorn«
(world premiere; commissioned work by Heidelberger Frühling)

Igor Strawinsky:
The Firebird. Ballett Suite (1945)

Finale »Standpunkte«
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 11:00AM

Finale »Standpunkte«

»Standpunkte«

Program

Johannes Brahms:
Piano quartet in A major op. 26

Chamber Music Academy’s repertoire

»Frühling« for Families: »Mascha and the seasons«
Heidelberg University for Education | 11:00AM

»Frühling« for Families: »Mascha and the seasons«

Program

A story by Christine Lauter with music by Peter I. Tschaikowsky and Ástor Piazzolla

Benjamin Appl & James Baillieu
Alte Aula of Heidelberg University | 4:00PM

Benjamin Appl & James Baillieu

»Home«

Program

Lieder by Franz Schubert, Johannes Brahms, Benjamin Britten, Max Reger, Alma Mahler and Edvard Grieg

Tea Time at Europäischen Hof: Roman Lopatynskyi
Hotel Europäischer Hof | 5:00PM

Tea Time at Europäischen Hof: Roman Lopatynskyi

Program

Préludes by Frédéric Chopin, Sergei Rachmaninow und Alexander Skriabin, Werke von Maurice Ravel, Johannes Brahms a. o.

Alexandre Tharaud
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Alexandre Tharaud

Artists

Alexandre Tharaud, piano

Program

Domenico Scarlatti:
selected sonatas

Sergei Rachmaninow:
Morceaux de Fantaisie op. 3

Gustav Mahler:
Adagietto from Symphony No. 5 in C sharp minor
(Arr.: Alexandre Tharaud)

Maurice Ravel:
»Miroirs«

The Knights New York & Wu Man
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

The Knights New York & Wu Man

Program

Steve Reich:
»Duet« for two violins and strings

Tan Dun:
Concerto for String Orchestra and Pipa

Igor Strawinsky:
»Dumbarton Oaks« Concerto for String Orchestra in E flat major

Johann Sebastian Bach:
Brandenburg Concerto No. 3 in G major BWV 1048

Joseph Haydn:
Symphony No. 80 in D minor

Luigi Boccherini:
Fandango for String Orchestra from Guitar quintet No. 4 in D major G.448

»Frühling« at halle02
halle02 Heidelberg | 7:30PM

»Frühling« at halle02

Off-Spring
After Work Concert: Jean Rondeau
| 7:00PM

After Work Concert: Jean Rondeau

Artists

Jean Rondeau, harpsichord

Program

Domenico Scarlatti:
selected sonatas

Nemanja Radulović & Laure Favre-Kahn
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Nemanja Radulović & Laure Favre-Kahn

Program

Johann Sebastian Bach:
Chaconne from Partita No. 2 for violin solo in D minor BWV 1004

Richard Strauss:
Sonata for violin and piano in E flat major op. 18

Sergei Prokofjew:
Sonata for violin and piano No. 2 D major op. 94a

Henryk Wieniawski:
Theme original varié op. 15a

Late Night Lounge presented by MLP: Charles-Antoine Duflot
Frauenbad Heidelberg | 10:30PM

Late Night Lounge presented by MLP: Charles-Antoine Duflot

Program

Benjamin Britten:
Suite for cello solo No. 3 in C minor op. 87

Luciano Berio:
Sequenza XIV

Johann Sebastian Bach:
Suite for cello solo No. 6 in D major BWV 1012

Heidelberg Music Conference
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 9:00AM

Heidelberg Music Conference

Tetzlaff Quartet
Alte Aula of Heidelberg University | 7:30PM

Tetzlaff Quartet

Artists

Tetzlaff Quartet
Christian Tetzlaff, violin
Elisabeth Kufferath, violin
Hanna Weinmeister, viola
Tanja Tetzlaff, cello

Program

Wolfgang Amadeus Mozart:
String quartet in E flat major KV 428

Alban Berg:
Atring quartet op. 3

Franz Schubert:
String quartet No. 15 in G major D 887

ESEGESI Percussion Quartet
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

ESEGESI Percussion Quartet

Artists

ESEGESI Percussion Quartet
Simone Rubino
Sergey Mikhaylenko
Richard Putz
Christian Benning

Program

Alexej Gerassimez:
Asventuras

Bruce Hamilton:
Interzones

Iannis Xenakis:
Rebonds B

Steve Reich:
Mallet Quartet

Casey Cangelosi:
Bad touch

Johann Sebastian Bach:
Prélude from Suite No. 3 for cello solo BWV 1009 (Arr.)

David Lang:
The Anvil Chorus

Simone Rubino:
Choral

John Cage:
The Third Construction

Festivalfinale: Daniil Trifonov & Mahler Chamber Orchestra
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Festivalfinale: Daniil Trifonov & Mahler Chamber Orchestra

Program

Mieczysław Karłowicz:
Serenade for strings op. 2

Frédéric Chopin:
Piano concerto No. 2 in F minor op. 21
Piano concerto No. 1 in E minor op. 11

Additional concert: Christian Gerhaher, Ulrich Tukur & Gerold Huber
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 7:30PM

Additional concert: Christian Gerhaher, Ulrich Tukur & Gerold Huber

Program

Johannes Brahms:
15 romances from Ludwig Tieck’s »Die schöne Magelone« op. 33 for voice and piano
(arr. by Martin Walser)

Subscription 1: Piano Masters
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:00AM

Subscription 1: Piano Masters

Program

Tue, April 11, 17
Sir András Schiff & Chamber Orchestra of Europe
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm

Wed, April 19, 17
Pierre-Laurent Aimard
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm

Sun, April 23, 17
Alexandre Tharaud
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm

 

Subscription 2: Violin virtuosos
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:00AM

Subscription 2: Violin virtuosos

Program

Sat, April 1st, 17
Nikolaj Znaider & Piotr Anderszewski
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm

Wed, April 12, 17
Zimmermann Trio
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm

Wed, April 26, 17
Nemanja Radulovic & Laure Favre-Kahn
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm

Subscription 3: Orchestral Highlights
Kongresshaus Stadthalle Heidelberg | 12:00AM

Subscription 3: Orchestral Highlights

Program

Sun, March 26, 17
Martin Grubinger & BBC Philharmonic
Stadthalle, Großer Saal | 19.30 Uhr

Sat, April 22, 17
Kristjan Järvi & SWR Symphony Orchestra
Stadthalle, Großer Saal | 19.30 Uhr

Tue, April 25, 17
The Knights New York & Wu Man
Stadthalle, Großer Saal | 19.30 Uhr

Subscription 4: Great voices
| 12:00AM

Subscription 4: Great voices

Program

Fri, April 7, 17
Isabelle Druet & Quatuor Giardini
»Au pays où se fait la guerre«
Alte Aula of Heidelberg University | 4.00 pm

Fri, April 7, 17
Piotr Beczała & Helmut Deutsch: »Dichterliebe«
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm

Sun, April 9, 17
Valer Sabadus, Christophe Dumaux & Cappella Gabetta »Stabat Mater«
Stadthalle, Großer Saal | 7.30 pm